Pokud uvažujete o včelaření, nejdůležitější je udělat první krok. Včelaření je krásný koníček, lépe řečeno je to celoživotní práce, kterou Vám včelky zlatem oplatí.

Počáteční investice do včelaření je poměrně vysoká, ale lze ji rozložit do více let a začít s minimem. Nejdůležitější je koupě NOVÝCH ÚLŮ, (staré jsou i zadarmo drahé). Další vybavení pořídíme ve specializované včelařské prodejně – nejbližší je v Nasavrkách www.souvnasavrky.cz/prodejna. Včelstva ve formě oddělků nakupujeme od známého včelaře, nebo z uznaného chovu. Pardubický kraj každoročně vyhlašuje dotace pro začínající včelaře na nákup tří úlů a nezbytného vybavení.

Včelnice na jaře

Včelnice na jaře

Dále si musíme pořídit medomet, abychom mohli získat med ze včelích plástů. Medomety se vyrábí dnes již výhradně nerezové. I na medomet a další vybavení můžeme čerpat dotaci z EU. Pro začátek postačí darovaný medomet od souseda případně z bazaru. Jako zájmoví malovčelaři získáme kvalitní med pro vlastní spotřebu. Chov do čtyřiceti včelstev je osvobozen od daně z příjmu.

Nerezový medomet

Nerezový medomet

Včelaření nám zabere spoustu volného času. Včelám se musíme věnovat vždy, když to včely potřebují s ohledem na právě probíhající roční období a ne kdy se to hodí nám. Pokud toto zásadní pravidlo nedodržíme, budou naše včelařské výsledky podprůměrné a včely se budou rojit. Ve zkratce bych práci včelaře popsal následovně: ,,VČELY NEJSOU POČÍTAČ, TUDÍŽ JE NEVYPNETE.“

Pokud se tedy rozhodnete pro včelaření, nezbývá, než Vám popřát mnoho úspěchů v tomto zajímavém a krásném koníčku.
Pod následujícím odkazem naleznete přihlášku do ČSV, tak neváhejte a pojďte do toho s námi.

Přihláška_fyzické_osoby

www.vcelarstvi.cz/prihlaskacsv

Pro bližší informace kontaktujte jednatelku včelařského spolku (kontakt z záložce „Kontakt“).

Od jara do podzimu aneb jak začít včelařit (elektronická knížka v PDF viz níže)

Jak_začít_včelařit

www.vcelarstvi.cz/jak_zacit_vcelarit.pdf